5 najlepších trénerov, majstrov a mentorov v Anime

Za každým silným žiakom je skrytý skutočný majster, ktorý ho veľa naučil.  Radia, vedú a tlačia – tak, aby svojich nasledovníkov posunuli až za ich limity a aby mohli dokázať veľké veci a dostať sa na celkom novú úroveň. Tentokrát sa nebudeme baviť o študentoch, ale poďme sa pozrieť na učiteľov, ktorí stoja za nimi.

Izumi Kurtis – Ed a Al Elric (Full Metal Alchemist)

Izumi nie je typickým príkladom mentora. Eda a Ala naučila množstvo vecí z rôznych oblastí, práve, keď to títo dvaja najviac potrebovali. Jej metódy sú často drastické a tvrdé (ako napríklad prežitie na opustenom ostrove a podobne), no je veľmi múdrou a skúsenou osobou s veľkou silou. Chlapcov naučila systém a disciplínu a pomohla im taktiež v zlepšení ich alchimistyckých schopností. Bez jej vedenia by Al a Ed nepoznali veľa zakladných vecí, ktoré ich neskôr definovali. Aj keď veľkosť jednotlivca je v jeho úsili, snahe a odhodlaní – nezanedbateľným faktorom sú taktiež ľudia, od ktorých sa učí, aby ich raz prekonal.

Izumi a jej kop proti Greedovi / bunii.com
Izumi a jej kop proti Greedovi / bunii.com
   

Jiraiya – Naruto (Naruto)

Je pravda, že Jiraiya nebol Narutov prvý mentor, avšak Jiraiya je pravdepodobne ten najvýznamnejší. Keď sa Naruto vybral trénovať s Jiraiyom, začal sa skutočne posúvať vpred. Povahou a charakterom svojský Jiraiya naučil Naruta náročné techniky, viedol jeho rozvíjajúcu sa osobnosť správnym smerom a keď ho Naruto potreboval, bol tam vždy preňho. Ako jeden z Legendárnych senínov mal množstvo skúsenstí ako dobrých, tak aj zlých. Vieme, ako dopadol jeho prvý študent Nagato, avšak Jiraiya Narutovi aj tak stále plne dôveroval a viedol ho ako najlepšie vedel. Často je učenie zvláštne, pretože je rovnako obohajúce pre učiteľa ako aj pre študenta, no pre oboch rôznymi spôsobmi. Jeho perverzná stránka avšak našťastie na Naruta neprešla.

 
Nagato a Jiraiya / bunii.com
 

Majster Roshi – Goku (Dragonball)

Majster Roshi je legendárny Gokuov majster z  Dragon Ballu. Nie je práve tým ultimátne múdrym majstrom, žijúcim v sebazaprení a bez akýchkoľvek pôžitkov niekde v chatrči na vrchole hory, avšak Gokua naučil ultimátnu techniku Kamehameha, ktorú ovládol ako prvý človek, a pomocou ktorej Goku následne viackrát zachránil situáciu. Majster Roshi je pomerne úchylnym starcom, ktorý ale nikdy neoddychuje a aj keď často pôsobí komicky, aj v starom veku naplno trénuje. Mimo toho, že Gokua naučil mnoho rôznymi technikami učenia, je aj celkovo jedným z najznámejších majstrov, a tak si určite zaslúži miesto na tomto zozname. Tiež nás môže naučiť, že akokoľvek nekonvenčný sa môže hocijaký učiteľ zdať, často oveľa viac záleží na skúsenostiach, ktoré sa nám snaží predať.

 
Majster Roshi / bunii.com
 

Itachi Uchiha – Sasuke (Naruto)

 Ďalším príkladom z Naruta musí byť Itachi. Je to úžasný príklad vedenia, aj keď totálne nepriamy. Itachi viedol Sasukeho najlepšie ako mohol, aby z neho vyrástol čo najlepší ninja a to aj za cenu, že ho bude naplno nenávidieť. Obetoval svojmu cieľu toľko veľa, ako asi žiaden z mentorov v tomto zozname. Jeho nekonečná láska k mladšiemu bratovi a k ľudom v Konohe mu pomohla viesť život, ktorý by mnohí nezvládli, no ktorý bol nutný. Sasukeho naučil neskutočne mnoho a práve vďaka nemu sa Sasuke stal tak silným. Je to úžasný príklad nepriameho mentorstva, teda ľudí, ktorí nás učia tak veľa aj bez toho, aby nás niečo priamo učili. Takých je v živote mnoho.

 
Itachi a Sasuke / bunii.com

Strýko Iroh – Zuko (Avatar – Posledný vládca vetra)

V tomto zozname nesmel chýbať Iroh, Zukov strýko. Je tak citlivým a múdrym učiteľom, ktorý sa ujal Zuka potom, ako ho jeho rodina odvrhla. Sprevádzal ho počas procesu chytania Aanga a vždy sa mu snažil pomáhať. Aj keď ho neučil na silu, z pozície lídra, dokázal ho naučiť mnoho a bol vždy pri ňom, keď to potreboval. Od prvého momentu mu veril a aj keď si často lámal hlavu nad správnosťou jeho rozhodnutí, nikdy ho neopustil. Iroh je jednou z najlepších postáv seriálu a typickým príkladom učiteľa mentora, ktorý má veľkú životnú múdrosť a dokáže ju primerane predať. Zuko sa práve vďaka nemu nakoniec rozhodol správne a zachoval si srdce dobré a neskazené.

Strýko Iroh / bunii.com
   

Ďalší vhodný kandidáti

V anime sa vyskytuje veľa hodnotných mentorov a učiteľov, ktorí nie sú spomenutí v tomto zozname a určite by si to zaslúžili. Vyššie uvedení avšak reprezentujú každý trochu iný typ majstra a tak som zoznam vyskladal práve tak. Pozoruhosný kandidáti sú ešte napr. Eikichi Onizuka z anime The Great Teacher z roku 2000, ktorý sa z motorkárskeho gangu vydal do triedy základnej školy alebo Kumatetsu z Chlapec a zviera a iní.      

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

5 × dva =