Animax, prvá televízia, ktorá chcela pomocou anime dobyť svet

Značka, ktorá je v niektorých krajinách celkom kultová až legendárna, ktorá dokázala priniesť anime celým masám, ale aj značka, ktorá je často vnímaná ako premárnenie obrovského potenciálu. Animax/ (アニマックス Animakkusu) je značka štúdia Sony a niekoľko ďalších japonských firiem, ktorá vznikla v roku 1998 s jasným plánom dobyť pomocou anime celý svet. Prvá globálna televízia, ktorá vysielala anime 24/7 a vysielala takmer na celom svete. Počas svojho fungovania sa snažila prinášať anime ľuďom, často v ich rodnom jazyku v predabovaných verziach. Televízia taktiež produkovala vlastné anime a mala tiež viacero vedľajších bočných projektov. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo ju poháňalo vpred, prečo sa niekde stala legendou a inde iba horkou spomienkou.

 

Vznik projektu Animax – Animax Japan

Je rok 1998 a v Japonskom Tokiju spoločnosť Sony a niekoľko ďalších partnerov zakladá novú televíziu, ktorá plánuje vysielať iba anime. Na tom by nebolo až toľko špecialného, ak by táto televízia neplánovala expandovať do celého sveta. Anime bolo do tej doby dosť populárne najmä pre niekoľko legendárnych značiek ako napríklad Astro Boy, Dragon Ball alebo filmy televízie Ghibli. Ďalšie globálne fenomény ešte len mali prísť a ľudia okolo Sony to dobre tušili. Čo tak vytvoriť jednotný kanál, ktorý by získal svetové prvenstvo v distribúcií anime obsahu?

 
Pôvodné logo animaxu 1998-2006
Pôvodné logo animaxu 1998-2006
 

Prvého júla toho roku teda spoločnosť Animax Broadcast Japan Inc. (株式会社アニマックスブロードキャスト・ジャパン Kabushiki-gaisha Animakkusu Burōdokyasuto Japan) začala vysielať v Japonsku cez satelitnú platformu SKYPerfecTV!. Centrum mala spoločnosť v meste Minato v Tokiju a riaditeľom sa stal Masao Takiyama. Akcionármi boli spoločnosti ako Sunrise, Toei Animation, TSM Entertainment, NAS,  Yoshirō Kataoka a iní. Animax začal veľmi sviežo.

 

Pouzatváral zmluvy s rôznymi spoločnostiami naprieč celým japonskom, aby mohol vysielať ich programy. A že to neboli hociaké spoločnosti, tak napríkalad spoločnosť Osamu Tezuka, legendárneho otca anime, ďalej štúdia Pierrot, Mad House, Nippon Animation. Spoločnosť sa taktiež snažila podporovať miestnu scénu, usporadúvala rôzne podujatia, koncerty a súťaže po celom Japonsku. Ďalej spolupracovala s veľa slávnymi osobnosťami, ktoré mali na japonskom Animaxe svoje vlastné programy. Táto cesta, bola pravdepodobne cestou, ktorou sa Animax mal vydať aj vo zvyšku sveta. Žial, tak sa nestalo všade. Japonský Animax je avšak aj dnes v celku úspešný a stále sa mu darí. Počas doby svojej existencie tiež priniesol viacero vedľajších služieb ako napríklad appka na sledovanie televízie cez telefón v roku 2016 alebo iné.

 
Oblasť Minato v Tokiju
Oblasť Minato v Tokiju, kde má Animax svoje sídlo
Zoznam programov Animaxu vysielaných v Japonsku v roku 2017

Ukážka grafiky Japonského Animaxu v roku 2017

   

Animax expanduje do sveta, na rade je Ázia

V roku 2004 spustil Animax veľkú expanziu, keď postupne počas celého roku spúštal svoje verzie vo väčšine Ázie. Prvé boli verzie na Taiwane a vo Filipinách. Neskôr sa pripojili Hong Kong a juhovýchodná Ázia a následne krajiny okolo Indie a Pakistanu. V roku 2006 sa následne pripojila Južná Kórea a tým sa stala Ázia takmer kompletnou. Tento stav trvá viac-menej v nezmenenej podobe až dodnes. Jedinou zmenou je zmena vlstníctva v Indickej pobočke, kde už Animax nevysiela vo forme 24/7.

Tretia verzia loga Animaxu z roku 2010, ktorá sa používa v niektorých Ázijských krajinách
Tretia verzia loga Animaxu z roku 2010, ktorá sa používa v niektorých Ázijských krajinách

Ázijské verzie Animaxu sú asi najviac podobné tej Japonskej a taktiež sa im darí. Do budúcna by mali fungovať podobne ako doteraz a momentálne sa až na Indickú verziu neplánuje vypínanie žiadnej z nich.

Zoznam programov Animaxu vysielaných v Ázii

Na rade je Amerika a prvé licenčné problémy

Kedže Sony je obrovská globálna spoločnosť s prítomnosťou na celom svete, v rôznych regiónoch už bola rôzne angažovaná. Tak napríklad ich začiatok na latinsko-americkom trho je spojený z akvizíciou kanálu Locomotion , ktorý na tamojšom trhu už vysielal anime programy a celkom sa mu darilo. Sony si zvolili cestu akvizície už existujúceho programu a tým sa zbavili konkurenciu a získali aj jeho programovú knižnicu. Postupne počas roku 2005 si Animax upravil program, ktorý už bol zložený čisto z anime. Narozdiel od zvyšku sveta tu program šíril pod Sony licenciou HBO Latin America.

Počas prvých rokov bol Animax na tomto trhu veľmi úspešný. Do miestnych jazykov predaboval veľa anime programov, ktoré na danom trhu predtým vôbec nevysielali. Prekladal nielen do španielčiny ale aj do portugalčiny. V roku 2008 spoločnosť spustila službu Animax Mobile, ktorá priniesla anime aj do mobilných telefónov.

 

Nasledoval bod zlomu, rok 2010, kedy sa spoločnosť rozhodla vysielať viac hraných programov, čo veľmi znechutilo množstvo fanúšikov. Nevedno, či mala byť táto taktika odpoveď na globálnu krízu avšak vôbec nefungovala. Po množstve zmien identít a vlastníckych a licenčných ťahaníc finálne Animax na tomto trhu zanikol v roku 2014.

Na severoamerickom trhu, najmä pre licenčné spory, nebol Animax nikdy ako televízny kanál spustený, aj keď po tom Sony veľmi túžilo. Najbližšie sa dostali formou streamovacích služieb Animax Mobile v Kanade a crackle.com v USA.

 

Dojazd ,,voľnobehom” až do Európy

Animax konečne dorazil do Európy v apríli 2007, kedy spustil svoj program v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku. V pláne bola taktiež západná Európa a postupne aj zvyšok krajín. V rôznych európskych krajínach si spoločnosť zvolila rôznu taktiku. Na našom trhu nahradila existujúci kanál A+ (Anime Plus). Čo ale platilo, bolo, že sa spoločnosť stále snažila prekladať anime do miestnych jazykov. V roku 2007 boli spustené Nemecká a Britská verzia a v roku 2008 Talianska, Španielska a Portugalská. Plány spoločnosti s európskym Animaxom avšak narušila svetová finančná kríza a tak akosi nikdy nerozvinula plný potenciál Animaxu na európskom trhu. Napríklad poľská verzia ani nikdy nevznikla aj napriek tomu, že pôvodne bola v pláne. Televízne kanály v Európe spoločnosť definitívne vypla v roku 2014. Fanúšikom po nich ostala trpká chuť premárnenej šance. V západnej Európe zostala funkčná ešte VOD služba Animax – teda platená webová streamovacia služba.
Animax On Demand v západnej Európe
Animax On Demand v západnej Európe

Slovenská a Česká verzia Animaxu, mŕtva ešte pred svojim začiatkom

V roku 2006 spoločnosť Sony kúpila kanál A+, ktorý neskôr v roku 2007 premenovala na Animax. Postupne k seriálom vysielaným A+ pripojila svoje vlastné programy, ktoré sa snažila dabovať do čestiny. Prístup spoločnosti bol ale od začiatku laxný až amatérsky a nikdy nerozvinul svoj plný potenciál. Televízia nevysielala 24/7 a svoj program zdieľala so stanicou Minimax – ráno a cez deň a Animax potom vysielal večer a v noci. Animax taktiež podporil niekoľko miestnych podujatí ako napr. Animefest v Brne, kde vypožičial na premietanie rôzne anime. Taktiež webové stránky a fóra boli spravované iba veľmi sporadicky a posledné roky už svojich zákazníkov úplne ignorovali. Spoločno nikdy nezískala investície, ktoré by potrebovala na plnohodnoté vytvorenie kvalitného programu. Sony zvažovalo svoje zahraničné investície a vo svetle svetovej finančnej krízy prosto nebol európsky trh dostatočne atraktívny.

 

Prechod Minimaxu na Animax

Animaxu avšak môžeme byť taktiež vďačný. Do českého dabingu preložil viacero anime programov ako napríklad Naruto, Full Metal Alchemist, Soul Eater a iné. Taktiež sa množstvo fanúšikov dostalo k anime práve vďaka Animaxu a na to nie je treba zabúdať.

V roku 2010 kanál výrazne pozmenil zameranie a vysielal stále menej a menej anime. Zomieral potom až do roku 2014, kedy ho finálne nahradili iné káblovkové projekty Sony z rodiny programov AXN.

 

Africká verzia, legenda v Juhoafrickej republike a záverečné slová

Aby sme skompletizovali obraz globálnej televízie, je treba spomenúť ešte dva kontinenty. Africké verzie začal Animax spúšťať v roku 2007 a to v krajinách ako: Zambia, Nigéria, Lesotho, Zimbabwe alebo Juhoafrická republika. Najúspešnejšou bola jednoznačne juhoafrická verzia, ktorá sa dostala napríklad aj do časopisu The Times za svoje zásluhy v popularizácii anime v danej krajine. Kanál tam bol skutočne aktívny a priniesol množstvo predabovaných anime a ľudia ho mali radi. Aj napriek tomu ale neprežil veľkú krízu a následne bol vypnutý.

 

V Asutrálií Animax nikdy nemal samostatný program, no v rôznych tématických blokoch vysielal od roku 2007 a v roku 2008 taktiež na tamojšom trhu ponukal službu Animax Mobile. Od roku 2016 už ale Animax nie je ani na Austrálskom trhu.

 

Záverečne slová

Animax jednoznačne premárnil šancu. Je nefér, že spoločnosť nikdy ani len neskúsila rozbehnúť európsky trh. Je nefér, že odstavila svoje africké alebo juhoamerické verzie, ktoré boli v celku úspešné a obľúbené. Spoločnosť avšak nedokázala prekonať licenčné limity a zjavne ani nemala chuť investovať a to najmä vo svetle finančných ťažkostí tej doby. Možno sme tu dnes mohli mať plnohodnotný anime kanál s množstvom skvelých aktuálnych anime. Spoločbosť Sony to určite mohla dokázať.

 

Aké spomienky máte na Animax vy?

   Meow! Páči sa tento obsah?LoadingPridať k obľúbeným

15 komentárov

 • TnaKenov Odpovedať

  Já osobně jsem na Animaxu začínala. Byly tam mé první anime, díky nimž jsem celkově sledovat nepřestala. Dovedli mě k němu kamarádi a od té doby jsem vždy s radostí koukala. Co si pamatuji, vždy po osmé to začínalo Králem dinosaurů, po něm šel Bleach či Naruto (už si nejsem jistá) a někdy později byl právě Soul Eater. Co se zase týče dabingu, tenkrát mi to ještě tak nevadilo, ale nyní se raději dívám s titulky, jelikož mi to přijde přirozenější a připadám si s Japonskem více spjatá. Škoda, že ho zrušili, lidé v mém okolí by možná, kdyby doteď kanál běžel, o anime neříkali, že je to pohádka pro děti 🙂

  • Magicmax Odpovedať

   To je fakt pěkný! 🙂 Jinak taky znám lidi, co říkají animákům pohádka. 😀 Hele alespoň víme, že víme něco více. 🙂 Ale proč něco takového nepředat? 🙂

 • Magicmax Odpovedať

  Jinak v předposledním odstavci máš napsáno v Asutrálii místo v Austrálii. 🙂 🙂

 • Magicmax Odpovedať

  Mám moc rád, tvoje články o televizi. 🙂 Celé jsem si to přečetl. 🙂 Možná, kdyby peníze nevestovali do celéo světa ale jen do jedné, tak by se postupně stejně rozrosli o další státy. 🙂 Díky za článek. 🙂

 • Sho Odpovedať

  môj tip ak chcete pozerať jap. animax stiahnite si na android apku artv

 • Fejkovykakashi:D Odpovedať

  Bolo by velmi pekné keby Animax znovu začali vysielať a ľudia by si znovu mohli pozrieť svoje obľúbené anime ako kedysi. 🙂

 • Simona Odpovedať

  Presne ako pise ash a ako sa pise v clanku, je velka skoda ze si vybarlo nevhodnu dobu a zanechalo nam tu trpke spomienky ma nieco co mohlo byt skvele a kvalitne, skoda ze sa k tomu nevratili. Skvely clanok, hned mi udrelo animax logo do oci 😉

  • Magicmax Odpovedať

   U jiných stanic a bloků to fungovalo s tím vysílacím časem ale určitě to mohl být jeden z aspektů. 🙂

 • Ash Ketchum Odpovedať

  vždy som sa tešil po 20:00 konečne super Anime ako Naruto, Detectiv Conan, Digimon Nana, Lovely Complex, Med a čtyřlístek atď… bolo toho vela bolo to také uvoľnenie

 • Radek Jedlička Odpovedať

  Mohli by to vzkřísit 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *