Na čo sa tešiť pri najnovšom pixarovskom animáku Coco?

Dlhoočakávaný pixarovský animák Coco sa nám hlási doteraz najlepším trailerom. O projekte Coco sa vie už veľa rokov a preto veľa ľudí očakáva ako sa vydarí. Coco je animák z prostredia mexickej kultúry sviatkov Smrti, Día de los muertos, ktorý rozpráva príbeh chlapca Miguela a jeho sna hrať na gitare. Nedávno sme tu už jeden takýto tématický animovaný počin mali a to Gullermovu el Torovu Knihu života z roku 2014, ktorá bola celkom príjemným animákom. Je vidieť, že v posledných rokoch sa animované štúdia snažia zachytiť do svojich animákov väčšie spektrum rôznych kultúr.

 

Trailer na Coco, ktorý vychádza v USA v období Vďakyvzdania, 22. novembra

 

Čo od animáku očakávať?

Zatiaľ je ťažké od animáku očakávať niečo špecifické. Vieme, že jeho zrod nebol najľahší. Koncept sa dlho nedokázal presadiť a rozhodovalo sa, či má vôbec vzniknúť. Nakoniec je teda tu, no pri súčasnej kondícií Pixaru a jeho stave akéhosi vyhorenia je otázne či sa tešiť na poriadny príbeh a niečo výnimočné, ako bývalo u Pixaru zvykom. Po akvizící Pixaru štúdiom Disney sa akosi vytratila tá originalita, ktorú štúdio malo. Iste, je to súčasť prirodzeného kolobehu no nezanedbateľným faktom je aj zmena hodnotového rebríčka, zapríčinená viacerými vecami.

 

 Na čo sa tešiť?

Jednoznačne sa môžeme tešiť na vizuálny koncert, pretože animácia bude úžasná! Je to vidieť v trailery, bolo to vidieť už pri prvých konceptoch, kedže svet ,,po smrti” a celá mystika okolo mexických Día de los muertos, teda sviatok Mŕtvych sa dá nádherne vizuálne zobraziť a teda kreatívny tvorcovia sa mohli vyhrať do sýtosti. Prvotriedna animácia je taktiež znakom Pixaru už veľa rokov, čo sme asi najnovšie mohli vidieť v Good Dinosaurovi, ktorý mal chabý príbeh, no animáciu špičkovú.

Ďalším prvkom, ktorý bude stáť za to si všímať, je farebné spektrum. Málo ktorý animák v poslednej dobe vyzeral tak kontrastne a žiarivo. Kedže v animáku bude jednoznačne veľa, tmy, svetiel, sviečok a kontrastu medzi smrťou a životom, tmou a svetlom, môžeme sa tešiť na nádherné kombinácie farieb a úžasné scenérie využívajúce široké farebné spektrum počas celého filmu. Toto nieje až tak častým javom a teda sa je na čo tešiť.

Animák taktiež nesie jedno zaujímavé prvenstvo: je to prvý animák Pixaru, kde hlavným hrdinom nie je človek bielej pleti.

 
COCO – Concept art by Armand Baltazar and John Nevarez. ©2017 Disney•Pixar. All Rights Reserved.
 

A čo príbeh?

Netreba príbeh predom zatracovať, bola by to chyba. Potenciál tam rozhodne je. Príbeh chlapca a jeho sna na pozadí rodinných a životných problémov môže vyvolať solídnu zápletku a celkovo byť ako zábavným tak hlbokým a emočným. Ak sa teda nebude tlačiť iba na klišé a prvoplánové scény a ak tvorcom podarilo do príbehu zabudovať skutočné emócie, bude sa na čo tešiť. Mexický sviatok smrti je svojou mystikou taktiež niečím unikátnym, kedže sa zmiešali kresťanské tradície s tými pôvodnými domorodími a vzniklo niečo svetovo unikátne. Téma je taktiež zaujímava z pohľadu, že v západných animákoch sa témou smrti až tak nezvykneme zaoberať, teda maximálne do momentu, keď človek zomrie.

 

Kedy vychádza u nás?

Coco budete môcť vidieť hneď deň po americkej premiére, teda 23.novembra, čo je štvrtok. Oplatí sa zájsť do kina? Myslím, že určite áno. Téma je zaujímavá a animák môže príjemne prekvapiť. A ak teda zlyhá na príbehovej linke, animácia bude jednoducho úžstná a už len pre ňu sa na animák oplatí zájsť. Je to ale na vás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 × 3 =